חיפוש

מחלות מעי דלקתיות ובריאות העצם

כמחצית ממתמודדי קרוהן וקוליטיס כיבית סובלים מאוסטאופניה - ירידה בצפיפות העצם. ככל שמשך המחלה ארוך יותר, כך יש ירידה דרמטית יותר בצפיפות העצם. אוסטאופניה שנמשכת לאורך זמן, ללא טיפול עלולה להסתיים באוסטאופרוזיס- מחלת שלד רב מערכתית המאופיינת בירידה בחוזק העצם ובסיכון מוגבר לשברים ולרככת עצמות.


מתמודדים עם קרוהן או קוליטיס כיבית, נמצאים בחשיפה מוגברת יותר לירידה בצפיפות העצם בהשוואה לשאר האוכלוסייה, והסיבה העיקרית היא דלקת מתמשכת במעי או הסרת חלקים מהמעי, מה שגורם לפגיעה בספיגת סידן ויטמין D וויטמין K- רכיבים חיוניים לבריאות העצם.


סיבה משמעותית נוספת לבריחת סידן בקרב חולי קרוהן וקוליטיס כיבית היא שימוש בתרופות ממשפחת הסטרואידים, כמו פרדינזון וקורטיזון, שנפוצות מאד כטיפול אנטי דלקתי ראשוני בזמן התלקחות. סטרואידים מתערבים במבנה התקין של העצם ומעודדים בריחת סידן. זהו מידע חשוב שכדאי לקחת את בחשבון במידה ונוטלים סטרואידים במשך תקופה ממושכת של מספר חודשים.


אם אתם מתמודדים עם קורהן וקוליטיס כיבית, הבריאות של העצמות שלכם הוא נושא חשוב שאין להקל בו ראש. מהן הדרכים שבאמצעותן ניתן לשמור על הבריאות והחוזק של העצם ולמנוע בריחת סידן?


1. פעילות גופנית

התעמלות גופנית ואימוני כוח תדירים של לפחות 3 פעמים בשבוע מעודדים תהליכי בניית עצם. אופי הפעילות צריך להיות בהתאם למצב הבריאותי האישי וליכולות הפיזיות.


2. חשיפה לשמש

חשיפה של העור לשמש (ללא בגדים וללא קרם הגנה) מעודדת ייצור ויטמין D בגוף, שמגביר את הספיגה של הסידן במעיים, מונע את ההפרשה שלו דרך השתן ומבקר את הכניסה והיציאה שלו מהעצם. ממליצה על 20 דקות של חשיפה יומיומית לשמש על מנת לעודד ייצור ויטמין D בגוף (שימו לב, תרופות ביולוגיות ומדכאות חיסון מסויימות מגבירות את הרגישות לקרינת שמש, לכן במידה ואתם נוטלים תרופות אלו, יש להוועץ עם הרופא!)


3. תזונה למניעת בריחת סידן

תזונה נכונה ומאוזנת תסייע לשיפור תפקוד מערכת העיכול והמערכת ההורמונלית ותספק את הרכיבים התזונתיים החיוניים לשמירה על מבנה תקין של רקמת העצם. צריכת תפריט מאוזן שמתאים למצב הבריאותי האישי, במקביל להפחתת צריכת מזונות ומשקאות אשר פוגעים בספיגת סידן, כמו למשל חיטה, קפאין, אלכוהול, עשוי למנוע התפתחות אוסטאופניה.