חיפוש

כיצד נשפר את הספיגה של ויטמינים ומינרלים מהמזון?

בעיות ספיגה וחסרים תזונתיים הן תופעה מוכרת ונפוצה בקרב המתמודדים עם דלקות בדרכי העיכול, כמו קרוהן וקוליטיס כיבית, אך יכולה להתקיים גם אצל אנשים ללא מחלת רקע.

בקליניקה אני נתקלת בלא מעט מקרים של אנשים שלכאורה אוכלים "בריא", אך עדיין סובלים מחסרים מסיבות כאלו ואחרות. במקרים כאילו אני עובדת איתם בין היתר על מיקסום הזמינות של חומרי ההזנה מהמזון ושיפור תהליכי העיכול והספיגה שלהם.

תהליך העיכול הוא מורכב

הוא מתחיל כבר בשלב הלעיסה, שם האנזימים שנמצאים ברוק מפרקים את העמילן.

בהמשך כאשר המזון מגיע לקיבה החומצה ההידרורוכלורית שבקיבה מפעילה אנזימים שמפרקים חלבונים. בשלב הבא המזון עובר למעי הדק, שם מתפרקים שומנים ונספגים רוב החומרים המזינים המועברים לזרם הדם.

אז לא תמיד הכל מתקתק כמו שעון. לאורך הדרך עלולים להתעורר קשיים כמו התפרצות שלקתית למשל, מתח נפשי גדול, דיאטות שונות, רגישויות למזונות ואפילו אימונים אינטנסיביים מדי שיכולים לשבש את תהליך ספיגת חומרי ההזנה, ולמנוע מכם לקבל את כל מה שיש למזון ה"בריא" להציע.

אצל מי שמתמודד עם קרוהן, קוליטיס או דיברטיקוליטיס, ספיגת חומרי הזנה יעילה תתרום לא רק למניעת חסרים תזונתיים, אלא גם לעלייה ברמות האנרגיה, לשמירה על משקל תקין, שיפור יציאות ותתרום ליצירת תנאים מעודדי ומשמרי רמיסיה (הפוגה).

הנה כמה טיפים שיעשו לכם קצת סדר ויעזרו לכם להיות יותר פרואקטיביים במיקסום הספיגה של מערכת העיכול שלכם:


לעיסה מיטבית משפרת את תהליך העיכול

אם אתם בדרך כלל הראשונים לסיים את מה שיש בצלחת שלכם, סיכוי טוב שאינכם לועסים ביסודיות את האוכל. תהליך הלעיסה היא המפתח לתהליך הספיגה. הרוק שמשתחרר בלעיסה עשיר באנזימים רבים המסייעים לתהליך העיכול. לעיסה שוברת את דופן התא של המזון כך שיהיה לנו קל יותר לעכל אותו.

למעשה, מחקרים מצאו שכאשר אנשים לעסו שקדים 40 פעמים, הם ספגו יותר שומן בריא מאשר כאשר לעסו אותם רק 10 פעמים, מה שהפך ויטמינים מסיסי שומן כמו ויטמין E לנגישים יותר.

אין כאן כוונה שתתחילו לספור את כמות הלעיסות שלכם. מספיק שתעלו את המודעות שלכם ותלעסו יותר זמן, באיטיות ובהנאה עד שהאוכל יהפוך לעיסה חלקה- ורק אז תבלעו, הזמינות של הויטמינים והמינרלים מהמזון שלכם תעלה משמעותית.