חיפוש

טבעונות ומחלות מעיים

טבעונות היא לא רק סוגיה מוסרית. ישנן סיבות רבות לכך שאנשים רבים פונים לדרך חיים זו, כמו למשל בעקבות בעיות בריאותיות כמו בעיות בכבד, שומנים בדם, בעיות לב, או פשוט במצבים בהם הם לא מרגישים טוב לאחר אכילת בשר או שאכילתו מחמירה את התסמינים הפיזיים או את הדלקתיים בגוף.


באופן כללי, תזונה טבעית המבוססת על מזונות מהצומח- פירות וירקות מכל הצבעים, קטניות, אגוזים, זרעים וכו', עשירה ברכיבים אנטי דלקתיים עצמתיים, שיכולים לסייע לטפל ולמנוע דלקות בגוף. מזונות אילו מכילים כמות גבוהה של סיבים, שחשובים מאד לשמירה על בריאות מערכת העיכול והמיקרופלורה במעיים.


האם טבעונות עוזרת בטיפול בקרוהן וקוליטיס?

מחקר מ2016 מצא שצריכה מרובה של בשר ומוצרים מהחי קשורה לסיכוי מוגבר יותר להתפרצות קרוהן או קוליטיס כיבית, ואילו צריכה מוגברת של פירות וירקות קשורה בד"כ בשכיחות נמוכה יותר של מחלות אילו. אותו מחקר מצא גם, שמתמודדים עם קרוהן או קוליטיס שהיו בהפוגה וצרכו יותר ביצים ובשר (בדגש על אדום ומעובד) ואלכוהול, היו בסיכון גבוהה יותר להישנות התקפים, לעומת אילו שלא צרכו את אותם המזונות (1).


מחקר יפני שנה אחרי השווה את שיעורי ההפוגה בקרב המתמודדים עם דלקת במעי שצרכו דיאטה צמחונית למחצה (דג אחת לשבוע ובשר אחת לשבועיים) לאילו שטופלו בתרופה ברמיקייד. התוצאות הראו ששיעור הישנות המחלה אצל המשתתפים שניזונו מהתזונה הצמחונית עמד על 8% בלבד, לעומת 75% אצל אילו שטופלו בתרופה!(2)


האם התזונה הטבעונית מתאימה גם לדלקת אקוטית במעי?

כמטפלת תזונתית, אומר בכנות שבמצבים של דלקת מעי פעילה אינני נוטה להמליץ לעיתים קרובות על טבעונות כדרך תזונתית בלעדית בטיפול בקרוהן וקוליטיס.

זה בהחלט מאד בריא וטוב לגוף להמנע מבשר במצבים בריאותיים מסויימים, אך זה יכול להיות מעט מסורבל וקשה ליישום בזמן התלקחות דלקתית בהתחשב באתגרים הנוספים של המתמודדים עם דלקת מעיים, כמו למשל קושי בספיגת ויטמינים, מחסור בחלבון, בעיה בעיכול סיבים ועוד. יחד עם זאת, לאחר שהדלקת האקוטית נרגעת, בהתחשב במחקרים שנעשו בנושא, אני בהחלט תומכת בהפחתת מוצרים מהחי למינימום ובבחירת בשר אורגני על מנת לשמר ולהעמיק את ההפוגה עד כמה שאפשר.


בטיפול בקרוהן וקוליטיס כיבית חשוב לשים לב, לשלוש בעיות פוטנציאליות שעלולות להתעורר בתזונה טבעונית שאיננה מבוקרת:

1. חוסר בחלבון

החלבון חיוני לתהליכים רבים בגוף. תזונה טבעונית בהחלט יכולה לספק