חיפוש

קרוהן, קוליטיס כיבית ותסמונת הקדם וסתית

את תמיד יודעת מתי הוסת שלך מתקרבת לפי הכאבים, השלשולים, התכווצויות מעיים, וכמובן השינויים במצב רוח... נשמע מוכר?

נשים רבות סובלות מהתלקחות סוערת יותר של מחלת הקרוהן או הקוליטיס שלהן סביב תחילת המחזור החודשי.

בתקופה שלפני ובמהלך הוסת הן עלולות לסבול יותר משלשולים, כאבים, התכווצויות, עייפות ושינויים במצב הרוח. הגורמים לזה הן התנודות ההורמונליות הקיצוניות המתרחשות סמוך לתחילת המחזור שיכולת לעודד דלקת ולהקצין את הדלקת במעי.


אז איך תוכלו לעזור לעצמכן למנוע את החמרת התסמינים ?

כדי להקל על עצמך בתקופה המאתגרת הזאת, ב 3-4 ימים שלפני בוא הוסת, נסי טיפה להוריד הילוך ולנסות עד כמה שניתן להפחית את רמת הסטרס והמתח. סטרס בשילוב תנודות הורמונליות עלול להחמיר פי כמה וכמה את רמת ההתלקחות. תאפשרי לעצמך לנוח יותר מהרגיל, ללכת ילשון שעה אחת קודם, לדחות חלק מהמטלות לאחר כך.


חימום הבטן התחתונה יגביר זרימת דם ויקל על הכאב. שכיבה באמבטיה חמה, הנחת כרית חימום או בקבוק עם מים חמים על הבטן, עיסוי הבטן בתנועות סיבוביות הן אפשרויות מצויינות לחימום האזור.


כמה שזה ישמע קשה, כדאי להמנע עד כמה שניתן מנטילת משככי כאבים (אופטלגין, אקמול, אדוויל...) התרופות האלו למעשה יכולות לפגוע ברירית המעיים, להגביר את הדימום משם ולהחמיר את ההתכווצויות.


חשוב לאכול תזונה אנטי דלקתית מבושלת וקלה לעיכול: כמה שפחות מוצרים מהחי, סוכר, שומן טראנס, משקאות מתוקים וממוזגים.

להרבות במרקים, תבשילים, דייסות ומיצים סחוטים, כמובן בהתאם לסבילות המעיים.


לשתות הרבה מים. לקראת בוא הוסת, הגוף אוגר נוזלים, וזאת אחת הסיבות להרגשת הנפיחות והגודש שנשים רבות חוות כחלק מהתסמונת הקדם וסתית. מעבר לכך, קרוהן היא מחלה מאד מייבשת, לכן שתיית מים מרובה (כ-2 ליטר ביום!) היא קריטית בזמן התקף.


אחת הדרכים היעילות להקלת על כאבים והתכווצויות היא תנועה ופעילות גופנית. שחיה, הליכה, ריקוד, יוגה, פילאטיס, צ'י קונג וכו'... כל מה שעושה לך טוב ומסב לך הנאה.