חיפוש

סיבים תזונתיים ומחלות מעי דלקתיות קרוהן וקוליטיס

כמה פעמים שמעתם את המשפט- שלתזונה אין קשר למחלות מעי דלקתיות? מדי יום אני נתקלת במטופלים מבולבלים, ששמעו את המשפט הזה מנציג רפואי לפחות פעם אחת מאז שאובחנו עם קרוהן, קוליטיס או גסטריטיס.

מחקרים מראים כי דיאטות המכילות סיבים תזונתיים מפירות, ירקות וקטניות קשורות במגוון רחב יותר של חיידקים במעי, ואילו דיאטות מערביות המאופיינות בכמות גבוהה של שומן וסוכר ומיעוט סיבים קשורות לדלדול בחיידקים המועילים ועלייה בחיידקים המזיקים.

סיבים הם רכיב חיוני לשמירה על בריאות מערכת העיכול, במיוחד במצבים של מחלות ודלקות מעיים כרוניות. לפני שנצלול לעומק של הבנת ההשפעה של הסיבים על הסימפטומים של קרוהן או קוליטיס, בואו קודם כל נבין מהם בכלל סיבים תזונתיים.


סיבים- חומרים מורכבים החיוניים למערכת העיכול

המונח "סיבים" במובן התזונתי הרחב ביותר שלו מתייחס לפחמימות שנמצאות בצמחים שלמים שאינן ניתנות לעיכול על ידי בני אדם. הסיבים התזונתיים מתחלקים לכמה קבוצות עיקריות: סיבים מסיסים, סיבים בלתי מסיסים וסיבים תסיסים.


סיבים מסיסים- סיבים שנמצאים במזונות כמו שבולת שועל, קטניות, תפוחים, אבוקדו, בטטה, ברוקולי, פשתן, אגוזים. מהסוג הזה נוטים לספוג את המים בקיבה ובמעי הדק ובעקבות זאת מקבלים מרקם רירי דמוי-ג'לי. סיבים מסיסים מאטים את העיכול וכתוצאה מכך יכולים להאט את ספיגת הסוכר לזרם הדם ובכך למנוע קפיצות קיצוניות ברמות הסוכר לאחר אכילה ושומרים על תחושת שובע לאורך זמן.


סיבים בלתי מסיסים- סיבים שנמצאים במזונות כמו דגנים מלאים, ירקות ועלים טריים וקליפות של פירות וירקות.סיבים בעלי מרקם מחוספס שאינם סופגים מים , אלא שואבים מים אל תוך המעי, מה שמעלה את נפח הצואה. הסיבים הבלתי מסיסים מעודדים תהליכי פינוי וניקוי יעילים יותר של מערכת העיכול


סיבים תסיסים- סיבים שמסונטזים ממזונות שונים, כמו קטניות, צמחים ופטריות. דוגמא לסיבים מהסוג הזה: גואר גאם, בטא גלוקנים, אוליגוסכרידים ופקטינים. סיבים אלו ניתנים בדרך כלל לנטילה כתוסף תזונה ומשמשים כמצע לשגשוג עבור החיידקים הטובים המתאכלסים במעי. החיידקים מפרקים אותם וכתוצאה מתהליך התסיסה שנוצר, נוצרים חומרים חיוניים משניים כמו פלבנואידים וחומצות שומן קצרות שרשרת. תסיסה של רכיבים מסויימים יכולה גם ליצור לעיתים גזים גופרתיים.


סיבים בלתי תסיסים- סיבים שלא עוברים פירוק ותסיסה על ידי חיידקי המעי. סוגים רבים של סיבים בלתי מסיסים הם גם בלתי תסיסים. לדוגמא: צלולוז וליגנאנים (רוב החיידקים לא מפרקים אותם).


סיבים ומיקורביום