חיפוש

אל תזלזלו בחיידקים שלכם

המעיים שלנו הוא איזור מחייה של מעל ל 2000 מינים של חיידקים. ידוע היום שחיידקי המעיים משחקים תפקיד מפתח בשמירה על הבריאות הכללית שלנו. הם שומרים על פעילות תקינה של מערכת העיכול, תורמים לספיגת מינרלים כמו סידן, מחזקים את המערכת החיסונית, עוזרים לשריפת קלוריות ועוד...

כל זאת כאשר החיידקים נמצאים באיזון, אבל מה קורה כאשר האיזון הזה מופר?

במצב שבו החיידקים ה"רעים" מתחילים להתרבות על חשבון החיידקים ה"טובים", כאן נוצרת בעיה. מצב זה קרוי - דיסביוזיס- חוסר איזון בחיידקי המעיים. דיסביוזיס עלול לפגוע במערכות רבות בגוף ולגרום לבעיות בריאות רבות.


איך זה בעצם קורה?

כמו כל יצורים חיים שמפיקים פסולת, גם חיידקי המעיים שלנו עושים זאת.

לפסולת הזאת קוראים ליפופוליסכרידים (LPS). כאשר יש התרבות גדולה של החיידקים ה"רעים", הכמות של הליפופוליסכרידים שהם מייצרים עולה ומצטברת במעי.

הפסולת הזאת ממש מזיקה עבורינו, אילו הם בעצם רעלנים בעלי השלכות שליליות רבות על הבריאות שלנו.


ההשלכות הבריאותיות של רעלני ה-LPS :

פגיעה במעיים

ה LPS גורמים למעי דליף, זהו מצב בו המעי הופך לחדיר לחלקיקי מזון בלתי מפורקים, רעלנים וחומרים אלרגניים, וכשאלו חודרים אל מחזור הדם, הם יוצרים תגובה של מערכת החיסון, דבר שעלול לגרום להחלשות חיסונית, מחלות אוטואימוניות ואלרגיות. בנוסף ה LPS משנים את מבנה דופן המעיים שלנו, מה שעלול ליצור פגיעה בספיגת מזון.


השפעה שלילית על המוח

ה LPS פוגעים בזיכרון ומורידים רמות של דופמין (הורמון שמשפיע על תהליכים קוגניטיביים) וסרטונין ( הורמון האחראי על המצב רוח) .

כמו כן, הם משבשים את מעבר האותות בין המוח למעי, מה שפוגעה בעצבוב המעי וגורם לסטאזיס- חוסר תנועתיות המעיים.


פגיעה בבלוטת התריס

ה LPS מורידים את ייצור הורמוני הבלוטה, ומשבשים את חילוף החומרים של הגוף.