חיפוש

5 עובדות שחשוב שתדעו על לחם

לחם. מזון שאהוב על רבים אך לא כולם יודעים שהלחם של היום הוא לא הלחם של פעם, הלחם שסבא וסבתא שלנו אכלו. רוב הלחמים הארוזים שנמצאים היום על מדפי הסופר הם מזון מעובד לכל דבר, כלומר- עבר תהליכים שהרסו חלק ניכר מהערכים התזונתיים שלו, ואין לו שום תרומה בריאותית עבורינו!


הנה כמה עובדות חשובות שלא כולם יודעים על לחם, וחשוב שתדעו (אם אתם חובבי לחם, ייתכן ותתקשו לקרוא את זה, אבל זאת האמת וחשוב שתהיו מודעים אליה):


1. לחם "קל" הוא לחם משמין

שנים רבות גדלנו על ההנחה שלחם מלא טוב יותר מלחם לבן ושהוא מזון בריא. חולי סוכרת מקבלים המלצה מהדיאטניים לאכול "לחם קל". אך למעשה, האינדקס הגליקמי של לחם מחיטה מלאה הוא גבוה מהאינדקס הגליקמי של לחם מקמח לבן ואף מזה של סוכר לבן! לחם קל, "עובד" על הגוף בכך שגורם לו לחשוב שהוא קיבל סוכר- מה שגורם להפרשת אינסולין, וכאשר אין באמת סוכר, האינסולין מצטבר בזרם הדם כי אין בו שימוש ובהמשך הופך לשומן! לכן לחם קל, הוא למעשה לחם שמן ומשמין ומזיק!


2. לחם ששורד יותר מ24 שעות הוא לחם מעובד

תהליך העיבוד של הלחם, שכולל הוספת חומרים כימיים ואנזימים פטרייתיים (כמו צלולאזות, גלוקועמילזות, קסילאנאזות ועוד) נועד להאיץ את ההתפחה, לגרום למרקם של הלחם להיות אוורירי וקל יותר ולהאריך את חיי המדף שלו. לחם טרי שנמכר במאפיות לרוב לא ישרוד יותר מ 24 שעות, אז תחשבו, עד כמה טבעי יכול להיות לחם שתאריך התפוגה שלו הוא שבועיים/שלושה שבועות? לחם לבן למשל שורד יותר זמן משום שהוא לא מכיל את הסובין והנבט של החיטה, שמכילים שמנים טבעיים שעלולים לגרום ללחם להתעפש, אך מצד שני תורמים לנו מבחינה בריאותית ומאד חבל שמוציאים אותם! (בקיצור זה טרפה וזה נבלה).


3. לחם "מועשר" הוא לחם מזיק