חיפוש

הקשר בין מעי רגיש לכאבי מחזור

האם שמת לב לכך שהמעי שלך יותר "רגיש", לקראת תחילת המחזור החודשי? אם כן, את לא לבד! מדוע זה קורה? במאמר הזה אני רוצה לדון בנושא הקשר בין מערכת ההורמונלית למערכת העיכול ולדבר על הסיבות שבגללן איכות חייהן של נשים רבות נפגעת לקראת ובמהלך המחזור החודשי.


ההשפעה של התסמונת הקדם וסתית על מעי רגיש

נשים רבות שמתמודדות עם מעי רגיש סובלות יותר משלשולים, התכווצויות, כאבי בטן, נפיחות וגם תסמינים רגשיים כמו חרדה, דכאון, ירדה במצב רוח וברמות האנרגיה סמוך לתחילת הדימום הוסתי. יש קשר בין המחזור החודשי של האישה לבין תפקוד מערכת העיכול!

מדוע זה קורה? ראשית, קצת ביולוגיה: בגוף האישה ישנם שני הורמונים עיקריים הקשורים לווסת- אסטרוגן ופרוגסטרון. ההורמונים האלו לא משפיעים רק על המערכת הההורמונלית. למעשה, לאורך כל צינור מערכת העיכול קיימים קולטני אסטורוגן ופרוגסטרון, וכאשר הם קולטים שינויים קיצוניים בהורמונים האלו, הם גורמים לתגובה במערכת העיכול. מחקרים מצאו שבתקופה שבין הווסת לביוץ (כאשר רמות האסטרוגן הן הגבוהות ביותר) נשים חוות יותר תסמינים שליליים במערכת העיכול. המצב בדרך כלל מחמיר בהדרגה ככל שמתקרבים לתחילת המחזור. בימים שלפני הווסת ואף בימים הראשונים מתחילת הדימום, חלק גדול מהנשים סובלות מהחמרה בכאבי בטן, שלשולים, בחילות, נפיחויות ורגישות יתר למזונות מסויימים.


ההשפעה של מעי רגיש על התסמונת הקדם וסתית

קיים גם מצב הפוך, כאשר המעי הרגיש משפיע על המערכת ההורמונלית. כלומר, לצד ההחמרה במצב של הבטן (שלשולים, התכווצויות, בחילות, נפיחות), מתרחשת גם החמרה בתסמינים הקשורים למחזור, כמו התכווצויות חזקות מדי של הרחם (דיסמנוריאה), כאבי גב, צבירת נוזלים ורגישות בחזה.

במהלך הדימום הוסתי מתרחש כיווץ של שרירי הרחם, הכיווץ הזה נועד לנקות את הרחם ולפנות ממנו את התאים המתים. הדיסמנוראה מתרחשת כאשר יש כיווץ חזק מדי של השריר החלק ברחם ואספקת החמצן מועט