חיפוש

צמחי מרפא לטיפול בהליקובקטור פילורי

"אני סובלת מהחיידק עם השם המפחיד" כך אמרה לי אחת המטופלות שלי בשיחת הטלפון הראשונה שלנו. השם בהחלט לא סימפטי, וגם החיידק עצמו, רחוק מלהיות ידידותי וקשה מאד לטיפול. ההליקובקטור הפילורי (Helicobactor pylori) או בשמו המקוצר HP , הינו בקטריה ספירלית אשר תוקפת את רירית הקיבה. מרגע חדירתו לרירית הקיבה, ההליקובקטור משתמש בחלבון ארסי שנקרא אוריאז, שמפרק שתנן (urea) ומסנטז אמוניה ופחמן דו חמצני אשר יוצרים סביבו מעטפת בסיסית, המונעת מחומצת הקיבה להשמיד את החיידק.


בחרתי להתמקד בצמחים עממיים ומוכרים שנחקרו ונמצאו יעילים בטיפול בהליקובטור פילורי:


ג'ינג'ר (Zingiber officinalis)

מאז ימי קדם, בנוסף להיותו כוכב במטבח, שימש שורש הג'ינג'ר כתרופה טבעית בטיפול של מגון פתלוגיות במערכת הגסטרואנטולוגית. האחראיים להשפעה המיטיבה של הג'ינגר על מערכת העיכול אילו הם בין היתר חומרים ממשפחת הפנולים הפשוטים הנקראים ג'ינג'רולים. לג'ינג'רולים השפעות רבות עם הגוף. מחקרים רבים בוצעו על השפעת תמצית (נוזלית או יבשה ) של קנה שורש הגינג'ר על מערכת העיכול. בהקשר של הליקובקטור פילורי הכיוון הוא אחיד- התמצית הג'ינג'ר בולמת צמיחת החיידק. במקביל היא גם מרפאה כיבים, משקמת רירית קיבה ונוגדת חמצון. יש לה השפעה נוגדת שחיקה לתאי האפיתל שבקיבה והיא מעכבת את האנזים הפרו-דלקתי COX-2 (cyclooxygenase-2) וכן את הציטוקינים TNF-B TNF-A(חומרים המיוצרים בגוף כתגובה למצבי דלקת וגידולים).


כורכום (Curcuma longa)

הכורכום ברפואה המסורתית הוא משמש כמשפר תפקוד מערכת עיכול, וזרימת הדם ומטפל בבעיות מפרקים. במדע, זהו אחד הצמחים הנחקרים ביותר בעולם והוא נמצא כבעל מגוון אדיר של אנטי דלקטיות, אנטי אוקסידנטיות, אנטי סרטניות, אנטי מיקרוביאליות, אנטי פטרייתיות. החומרים העיקריים האחראיים לפעילותו הם חומרים נדיפים מסיסי שומן ((turmerone oil וחומרים מסיסי מים curcuminoids : שהכוכב העיקרי בינהם הוא הכורכומין- פיגמנט המעניק לשורש הכורכום את צבעו הצהוב, ואף משמש כצבע מאכל טבעי וכפיגמנט במוצרי קוסמטיקה. בהקשר של HP, הוא נמצא כמעכב שגשוג אנזימים בקטריאליים ובעל השפעה נוגדת דלקת עוצמתית על רירית הקיבה הפגועה מהחיידק, זאת באמצעות הורדה משמעותית של רמות של ציטוקינים וכימוקינים (חלבונים פרו דלקתיים) המשגשגים במצב של HP אקוטי. בנוסף נמצא שהכורכומין יעיל בריפוי של כיב פפטי, שעלול להווצר כסיבוך עקב החיידק.

חשוב לציין, שהכורכומין הוא חומר בעל זמינות ביולוגית נמוכה בגוף, לכן לצרוך תבלין כורכום וקארי כטיבול במטבח, זה בהחלט מאד בריא, אך לא מספיק מבחינת יעילות תרפוייטית כטיפול בHP. חשוב להוועץ בהרבליסט או נטורופת מוסמך לקבלת המלצה על מינון כורכומין יומי, בהתאם לחומרת המצב.


שרף המסטיק (Pistacia lentiscus )

אלת המסטיק זהו שיח ירוק עד ממשפחת האלתיים. במשך יותר מ 2500 שנה נחשב השרף הריחני של אלת המסטיק כתרופה מסורתית לטיפול בתפתולגיות גסטרואנטרולוגיות, בדגש על ריפוי כיבים לאורך צינור מערכת העיכול. את השרף ניתן לל