חיפוש

ניקוי רעלים וצמחים

עונת האביב זאת התקופה שבה שומעים הכי הרבה את המושג "ניקוי רעלים".

מבחינה מסורתית, האביב היא העונה המתאימה ביותר להגברת פינוי רעלים מהגוף משום שהיא מסמלת הפריחה וההתחדשות. עם זאת, חשוב לדעת שהגוף שלנו מנקה רעלים באופן שוטף, זאת הברירת מחדל הטבעית שלו. החיים המודרנים שלנו חושפים אותנו להמון רעלים, זיהומים, כימיקליים הנכנסים ומצטברים אצלינו בגוף. לחצים, רגשות קשים וקונפליקטים פנימיים גם הם נחשבים לרעלים שמשפיעים עלינו. הגוף עצמו יוצר רעלים ע"י תהליכים מטאבוליים של פירוק חומרים כמו הורמונים, שומנים, חומצות שתן, חיידקים ועוד. מנגד, הגוף יודע איך להתנקות בעצמו. הוא מורכב ממערכת מתוחכמת של מנגנונים שתפקידם לנטרל את הרעלים מבחוץ.


ישנם איברים ספציפיים האחראיים על ניקוי הרעלים של הגוף. האיבר העיקרי שאחראי על פירוק וניטרול הרעלים הוא הכבד. הכבד גורם להפרשת הרעלים אל מחזור הדם ומשם הם מפונים על ידי איברי ההפרשה: כליות, לימפה, מעיים ריאות ועור. ללא פעילות תקינה שאל איברי ההפרשה, לא יוכלו הרעלים להתפנות ממחזור הדם.


אז למה בעצם להתערב בתהליכים טבעיים שהגוף עושה ממילא?

בשביל לעשות ריסטרט פיזי ונפשי ולעזור לגוף להתנקות.

כמו שעושים נקיון פסח פעם בשנה, כמו שעושים ניקוי תוכן למחשב... הדבר נועד לחדש ולרענן את המערכות, לתת להן מנוחה לעודד החלמה, להגביר חיוניות ולהעלות רמות אנרגיה.


כיצד ניתן לדעת שהגיע הזמן לניקוי כבד? לפי הרפואה המסורתית, תפקוד לקוי של הכבד יבוא לידי ביטוי באמצעות תסמינים גופניים שונים, כמו: רגישות למזונות ואלרגיות, קושי בעיכול שומנים, אנזימי כבד גבוהים, הפרעות עיכול, בחילות, עצירות, עייפות, תסמונת המעי הרגיש ואף מחלות כרוניות כמו פסוריאזיס, דלקות מפרקים ומחלות אוטואימוניות שונות... מכאן, שלתהליך ניקוי הרעלים- יש משמעות של רפואה מונעת ומעודדת בריאות. במקרים מסויימים, גם שינוי קטן בתזונה יכול להיות שינוי משמעותי לגוף, ללא צורך בתהליך ניקוי רעלים עמוק.


כשאני ממליצה על תהליך של ניקוי למטופל, אני בהכרח משלבת צמחי מרפא יעודיים המגבירים את פעילות הכבד ואיברי ההפרשה. הנה חלק מהצמחים המובילים לתהליך של ניקוי רעלים:


סרפד

צמח מרפא שנחשב ל"מולטיויטמין מהטבע" הודות לרמות גבוהות של הויטמינים והמינרלים שבו, נוגד דלקת, נוגד אלרגיה, מעודד עיכול וספיגה תקינים. הוא נחשב כמטהר דם מרעלים בעיקר באמצעות פינוי רעלים דרך הכליות, הודות לפעילות השיתון שלו.

אחת הדרכים הנוחות לצרוך סרפד, היא לחלוט עלים טריים או יבשים ולשתות את החליטה לאורך היום. ניתן גם לאדות את העלים הטריים, ולהוסיף לסלט או לתבשיל.