חיפוש

רכיבי התזונה החיוניים במחלות מעי דלקתיות

ויטמינים ומינרלים הם רכיבי תזונה חיוניים החשובים לתפקוד פיזיולוגי תקין. מחסור בהם נפוץ אצל חולים במחלות מעי דלקתיות, במיוחד בקרוהן- שבה יש פגיעה במעי הדק, שהוא אתר הספיגה העיקרי של ויטמינים ומינרלים. הפגיעה בספיגה נוצרת כתוצאה מפגיעה ברקמה עקב דלקת ומנטילת תרופות כרוניות. נטילת תוספי תזונה היא אחת הדרכים הקלות להשלים את החוסרים, במיוחד במצב שבו ישנן הגבלות תזונתיות נרחבות. בהמשך ריכזתי עבורכם רשימה של חלק ממחסורים העלולים להווצר במחלות מעי דלקתיות. כמובן שחשוב לבצע בדיקות ולהתייעץ עם איש מקצוע לפני נטילת תוספים.


מינרלים

מגנזיום

מגנזיום הוא מינרל המשתתף ביותר מ 300 תהליכים שונים בגוף, בינהם גדילת ותחזוקה של עצמות, תפקוד תקין של עצבים ושרירים, העברת גירויים עצביים, יצירת אנרגיה בתאים, מגן מפני מתכות רעילות ועוד. במערכת העיכול המגנזיום מסייע לניטרול חומציות יתר בקיבה ולהולכת צואה במעיים. חולים במחלות מעי דלקתיות, קרוהן וקוליטיס כיבית, עלולים לסבול ממחסור חמור במגנזיום בעקבות שלשולים והקאות מרובות.

מקורות תזונתיים למגנזיום

מהצומח: אגוזים, סויה, שמרי בירה, בננות, כוסמת, סובין חיטה, עלים ירוקים, דגנים מלאים, בטטות, תפוחי אדמה, תמרים, ענבים

מהחי: מוצרי חלב


ברזל

ברזל הוא מרכיב של המוגלובין האחראי על ייצור תאי דם אדומים המעבירים חמצן לתאי הגוף. הברזל נחוץ לתפקוד תקין של מערכת החיסון. במחלות מעי דלקתיות בסיכון מוגבר לפתח מחסור בברזל בשל דלקות המשבשות את ספיגת המינרל והפרשה מוגברת שלו במהלך דימומים במעי. הברזל נספג בתריסיריון, לכן חולי קרוהן הנוטים לסבול מדלקת באזור זה, הם בסיכון מוגבר לפתח מחסור בברזל. ברזל עלול לעודד זיהומים במעי, לכן כדי למנוע זאת ולשפר את ספיגתו בתאים, עדיף לשלב ברזל עם ויטמין C.

למצב בוא יש רמות ברזל נמוכות בדם נקרא אנמיה- ירידה בתאי הדם האדומים האחראיים על נשיאת החמצן לתאים.