חיפוש

ל-גלוטמין כטיפול במערכת העיכול

מהי ל-גלוטמין?

כדי שהגוף שלנו יתפקד בצורה מיטבית, אנו זקוקים לחלבונים. חומצות האמינו הן אבני הבניין הבסיסיות של החלבונים. לגוף דרושות 20 חומצות אמינו חיוניות ולא חיוניות הפועלות ליצירת חלבונים שונים, אשר קריטיים לבריאות גופנו. ל-גלוטמין (מזוהה גם כגלוטמין) היא חומצת האמינו הנפוצה ביותר בגופנו, יותר מכל חומצת אמינו אחרת, ויש לה חלק חשוב מאוד בתהליכים מטאבוליים של הגוף.

בדרך כלל, הגוף מייצר מספיק גלוטמין כדי לענות על צרכי הגוף, אך לעיתים יש בו מחסור וצריך להשלימו בדרך אחרת. מלבד היותו תוצר של הגוף, הל-גלוטמין נמצא גם במזונות מסוימים, כמו כרוב, תירס, בשר ודגים, אבל לעיתים ההמלצה היא להגביר את השימוש בו כתוסף, בגלל שלא ניתן להגיע למינון טיפולי מתזונה בלבד.


מה הקשר של הגלוטמין למערכת העיכול?

הגלוטמין הינה חומצת האמינו החשובה ביותר לשמירה על מערכת העיכול. בשנים האחרונות בוצעו מחקרים רבים המראים את ההשפעה הטובה שלו על דפנות המעי, ומחקרים נוספים קורים ממש ברגעים האלה, וזאת כדי להוכיח באופן מובהק את יעילותו במקרים בקרוהן וקוליטיס, מעי רגיז, מעי דליף, גסטריטיס ושלשולים.

הרקמות הנמצאות במעי משתמשות בל-גלוטמין כמקור דלק כדי שיוכלו לתפקד באופן המיטבי. החומצה עוזרת לאנשים הסובלים מבעיות במערכת העיכול בכך שהיא פועלת להגנה על דופן המעי, שתפקידה לחסום הסתננות חיידקית במהלך פעולת העיכול, במילים אחרות, הל-גלוטמין מונעת את חדירות המעי ובולמת מעבר של חיידקים ורעלינים אל מחזור הדם. היא מזרימה דם לרקמת המעי ומעודדת החלמה של כיבים. בנוסף, היא מעצימה את פעילות תאי מערכת החיסון במעיים, מסייעת במניעת זיהום ודלקת ומרגיעה את הרקמה (מחקר 1).


ל-גלוטמין ומחלות מעי דלקתיות

מחלות קורהן וקוליטיס כיבית הן מחלת מעי דלקתית אידיופתית הפוגעות במעי הגס, ומתאפיינות לעתי קרובות בצואה מדממת וכאבי בטן. הרירית הפנימית ביותר של המעי הגס הופכת דלקתית ועלולים להופיע כיבים.

אמנם האטיולוגיה של מחלות אילו איננה עדיין מובנת עד הסוף, אך קיימת השערה, שחדירות רירית מעי מוגברת יכולה להוות את אחד הגורמים להתפרצותן. מכיוון שגלוטמין ממלאת תפקיד מפתח בהזנת הרירית ושמירה על שלמותה, כפי שרשמתי קודם, היא יכולה למעשה לסייע במניעת חדירות המעי שמתגברת בזמן מחלת מעי דלקתית.

במחקר מבוקר אקראי שנערך ב 2012 בהודו, השתתפו 14 חולי קרוהן עם חדירות מעיים לא תקינה. המשתתפים חולקו ל-2 קבוצות: קבוצה שטופלה עם ל- גלוטמין וקבוצת ביקורת שטופלה עם חלבון מי גבינה למשך חודשיים.

המחקר מצא שיפור ניכר בחדירות המעיים בקבוצה שטופלה עם ל- גלוטמין (מחקר 2).