חיפוש

הכנה לצום

צום היא דרך נפלאה לנקות רעלים מהגוף.

כאשר הגוף מנקה רעלים, אנחנו יכולים להתחבר לתודעה שלנו בקלות יותר. זו הסיבה שמסורות רוחניות רבות משתמשות בצום כדי להגביר את הצמיחה והפתיחות הרוחנית.


מה קורה בגוף בזמן צום?

במצב של צום מאגרי הגלוקוז של הגוף צונחים וזה גורם לגוף להפעיל תהליך שנקרא גלוקונאוגנזיס- תהליך יצירת הגלוקוז. הדרך שבה הגוף עונה על הדרישה לגלוקוז היא על ידי שריפת שומנים וחומצת אמינו (אבני הבניין של החלבונים). תהליך זה מסייע להורדת אחוזי השומן בגוף, לירידה בלחץ הדם ולשיפור קצב הלב.


ישנם סוגי צום שונים:

1. צום לסירוגין שמוגבל בזמן- צום קצר טווח לסירוגין היא דרך ייעילה לאזן את השעון הביולוגי של הגוף. זה הסוג הנפוץ ביותר של הצום שבמהלכו לא אוכלים 2/3 מהיממה ( 16 שעות). הצום הזה מאד נחקר ונמצא יעיל מאד לתהליך ניקוי רעלים של הגוף, לאיזון שומנים וסוכר בדם.

2. הגבלת קלוריות לסרוגין- בצום הזה יש הגבלה של הצריכה הקלורית היומית בעיקר על ידי המנעות מפחממות. ניתן לעשות אותו מספר שבועות ברצף, או יום-יומיים בשבוע בלבד. צום זה מעולה לירידה במשקל ולאיזון החיידקים הטובים במערכת העיכול.

3. צום של 24 שעות מספר פעמים בחודש.

4. צום מיצים, שבמהלכו שותים מיצי ירקות בלבד.

5. צומות דתיים ותרבותיים, כדוגמת צום יום כיפור.


חלק מיתרונות הצום עבור הנפש, הגוף ובפרט מערכת העיכול:

1. איברי מערכת העיכול דורשים השקעה מאד גבוהה של אנרגיה, וזקוקים למנוחה.

2. מתן מנוחה למערכת העיכול, משחררת אנרגיה שמושקעת לטובת תהליכי החלמה ואיזון של הגוף.

3. האנרגיה שנוצרת בזמן המנוחה של מערכת העיכול מסייעת לגוף לפנות רעלים ולחזק את מערכת החיסון.

4. היכולת לצום, נותנת לנו אפשרות לשלוט על תהליכים המתרחשים בגוף, לחזק את התודעה שלנו ולהיות שותפים פעילים לתהליכי שיקום והחלמה.

5. הצום מסייע "לעשות סדר בראש", תורם לצלילות מחשבתית, מפקס ומרגיע את הנפש.