top of page
חיפוש

טיפול בדיברטיקוליטיס באמצעות צמחי מרפא

צמחי מרפא מאז ומתמיד שימשו כתרופה מסורתית יעילה ובטוחה בטיפול ובתמיכה במגוון בעיות בריאותיות ובעיות מערכת העיכול בפרט. צמחי מרפא שמותאמים נכון ובמינון מדוייק, עושים עבודה מדהימה בעידוד החלמה והחזרת ההומאוסטזיס הטבעי לגוף. על מנת להתאים את הטיפול הצמחי המדוייק ביותר למטופל, ההרבליסט הקליני בוחן את מצבו הבריאותי של כל מטופל לעומק, לפי היבטים אינדיוידואליים רבים. הטיפול באמצעות צמחי מרפא יכולה להיות בפורמולציות ושילובים שונים, לכן כדי לקבל את מלוא היתרונות מהטיפול, ולשפר את המצב הבריאותי והחסינות, חשוב מאד להתייעץ עם הרבליסט/ית קליני/ת מוסמך/ת.


המצב הבריאותי של מערכת העיכול שלנו תלוי בתפקוד תקין של איברי המערכת האחראיים לעיכול ופירוק המזון ולמעברו בצורה הרמונית מתחנה אחת לשניה, עד ליציאותו החוצה בצורת צואה.


דיברטיקוליטיס, זהו אחד ממצבי חוסר האיזון שמתקיים במערכת העיכול, ספציפית במעי הגס. זהו מצב שבו עוויתות שהתרחשו במעי הגס לפרקי זמן ממושכים גרמו לחסימת מעבר חופשי של המזון דרך צינור המעי. החסימה גרמה להצטברות של מזון לא מעוכל וזה יצר גירוי ודלקת באותם האיזורים ופגיעה בדופן הרירית, שנועדה להגן ולשמור על המעי.


הגירוי והדלקת שנוצרים, גורמים לעוויתות וכיווצים של המעי, וזה גורם להתפתחות של כיסים קטנים מודלקים בדופן המעי. הכיסים הללו, הנקראים גם סעיפים, הם מועדים לפורענות, משום שהם עלולים לאגור בתוכם צואה, פסולת ומזון לא מעוכל ולהזדהם.

דיברטיקוליטיס זה בעצם מצב של זיהום של אותם הסעיפים, מצב שדורש טיפול דחוף. התסמינים של דיברטיקוליטיס משתנים בהתאם לחומרת הזיהום. לעיתים זה יכול להיות מלווה בכאבים, נפיחות, שינוי ביציאות. במידה והמצב לא מטופל, הזיהום עלול להחריף ולהסתבך, וזה כבר מצריך התערבות כירורגית, כדי למנוע הרעלת דם.


הסיבה המקורית לעוויתות האלו שמלכתחילה גרמו להיווצרות הסעיפים, היא רגשית לגמרי.


לאחר שנחשפתי למטופלים רבים שהתמודדו עם דיברטיקוליטיס, היום ברור לי לגמריי שמדובר בדפוס של אנשים מאד רגישים, שיש להם קושי להתמודד עם מצבים אמוציונליים ולעכל חוויות קשות. אלו אנשים שלא מראים כלפי חוץ את מה שעובר עליהם באמת, את מה שעל ליבם. קשה להם לעמוד על שלהם, להתבטא או למצוא דרך כלשהי להוציא החוצה את הכאב או הסטרס שלהם. הם בוחרים להתמודד עם זה לבד, בפנים, בלי שאף אחד יראה או ירגיש שמשהו עובר עליהם.


התוצאה היא פגיעה במערכת העצבים הפאראסיפטטית, האחראית פעולת ההרגעה וגם על הפעולה הפריסטלטית של המעי- ההתכווצויות שמעבירות את המזון לאורך צינור העיכול. כלומר, אצל אותם אנשים נוצרת פגיעה בפריסטלטיקה, בתנועתיות התקינה של המעי, ונוצרות עוויתות.


רוב ההפרעות של מערכת העיכול החל מבעיות של מערכת העיכול העליונה, כמו ריפלוקס, ועד לבעיות ברקטום, נוצרות כתוצאה משיבוש תפקודה התקין של המערכת העצבית במעי.


מכאן, שאסטרטגיית הטיפול בדיברטיקוליטיס באמצעות צמחי מרפא, חייבת לספק הרגעה ואיזון של מערכת העצבים הפאראסימפטטית, על מנת להרגיע את העוויתות של המעי כמו כן לטפל בדלקת ולשקם את הרירית הפגועה והמגורה של המעי.

על מנת לטפל בדיברטיקוליטיס לעומק, חשוב למצוא את שורש הבעיה, שבגינה התפרצה המחלה. חשוב להיות מודעים לתנאים הרגשיים המקדימים, מהווים טריגרים לתגובת יתר של המעי ולהתפרצות של הדיברטיקוליטיס, ולטפל גם בפן הרגשי תוך ביצוע שינויים במקומות שצריך. טיפול בדיברטיקוליטיס באמצעות צמחי מרפא יכול לסייע להרגיע את המערכת הפאראסימפטטית ולעלות את ההסתגלות של הגוף למתח ולחץ.


אני רוצה לספר לכם על שני צמחים מובילים, שמסייעים בטיפול בדיברטיקוליטיס:


בוקיצה חלקה, או בשם הנוסף שלו – אולמוס-Ulmus Rubra-

צמח עדין, שמסייע לטפל במצבים כיביים ודלקתיים של מערכת העיכול, מסייע לשיקום והרגעת הרירית המגורה תוך כדי שהוא מעניק לה שכבת הגנה, וממה שראיתי בקליניקה, לאחר כ 10-12 שבועות יכול ממש לסייע בהעלמת הסעיפים במעי. את האולמוס כדאי לצרוך בצורה של אבקה, שאותה מערבבים בחצי כוס מים חמימים ושותים לפני האוכל.


קמומיל- Matricaria Recutita- צמח עדין וטעים שכולכם מכירים כתה או כחליטה. מסייע להקלה על עוויתות, גזים, והפחתת דלקת וגם מרגיע ומאזן עצבי. את הקמומיל ניתן לצרוך בחליטה, אבל כדי לקבל אותו יותר חזק ומרוכז, אפשר לצרוך אותו באמצעות טיקטורה נוזלית או בכמוסות. למטופלים שלי אני בד"כ משלבת אותו כחלק מפורמולה סינרגטית שמורכבת מכמה צמחים, כדי לקבל את מירב ההשפעה הטיפולית, המאזנת.

כמובן, שלצד הצמחים העדינים שציינתי, חשוב לשלב גם צמחים נוגדי זיהום, כמו קיפודנית, בת קורנית, קופטיס, טבבויה ועוד. הטיפול הצמחי חייב להיות בהרכב ובמינון שמתאים למצב הבריאותי האינדיוידואלי ולהתבצע תחת ליווי של איש או אשת מקצוע מעולם רפואת הצמחים.


רוצים לקרוא על הקשר המרתק בין הבטן לרגש? הקליקו כאן

Comments


bottom of page