חיפוש

הקשר המרתק בין הבטן לרגש

האם יצא לכם להרגיש בחילה בסיטואציות מסויימות? האם מתישהו הרגשתם שהמעיים שלכם מתהפכים במצבי לחץ או מתכווצים לפני טיסה? ביטויים כמו "תחושת בטן", "פרפרים בבטן", "בטן רכה" וכו' תפסו מקום מכובד בלקסיקון שלנו, זה ברור לכולם שהבטן היא "תיבת פנדורה" של רגשות. אבל איך מסבירים את זה? מה גורם למצב רגשי שאנו נתונים בו להשפיע ככה על הבטן שלנו? ואיך אנחנו יכולים לשלוט בזה?


הבטן מרגישה

אנחנו יצורים רגשיים. אחת התפיסות של הנטורופתיה היא שיש קשר ישיר בין הרגשות והמחשבות שלנו לבין מה שקורה לנו בגוף. המעיים שלנו רגישים לרגש. למצב רגשי שאנו שרויים בו יש השפעה ישירה על הבטן שלנו. רגש הוא כמו מזון, ברגע שהוא שלילי, הוא גם לא יתעכל טוב.


המוח השני נמצא בבטן

גם מחקר מדעי תומך בקשר הרגשי בין הבטן למוח. 70% מהמערכת העצבית שלנו ממוקמת במעי. הורמון הסרטונין למשל, זה שאחראי על המצב רוח, ויסות פחדים ורגשות כעס, מיוצר במעי. ואם היצור שלו נפגע, אנחנו עלולים לחוש דכדוך, דכאון, חוסר מצב רוח, עצבנות.

למעשה המעיים שלנו, שנקראים גם המוח השני, מתפקדים כמו מערכת עצבית לכל דבר ומגיבים באופן ישיר למצב הרגשי שבו אנו נמצאים. יש שם אלפי תאי עצב קטנים שמתחברים לעצב עיקרי אחד, שנקרא הואגוס. זה העצב הראשי מחובר לגזע המוח. כך בעצם המוח שבמעיים מעביר מידע למוח המרכזי שלנו, ולהיפך.


מה הקשר בין דלקת לדכאון?

אם כואב לנו, המעיים משדרים זאת למוח המרכזי, וכאשר יש דלקת לאורך זמן, תאי העצב נשחקים והופכים לרגישים יותר. לכן הרבה פעמים יש כאב למרות שכל הבדיקות תקינות, ברוב הפעמים הסיבה לכך היא רגשית. גם לחץ יכול לגרום לכאב הקיים להחמיר.

מחקרים מראים כי דלקת - תגובה חיסונית אופיינית לתזונה לא בריאה, עתירת סוכר, כמויות גדולות של שומני טראנס וכו' - עשויה להיות ביטוי או הקדמה להפרעות במצב הרוח כמו דיכאון וחרדה. כאשר אנשים מורידים את אותם מעוררי הדלקת מהתפריט שלהם, הדלקת מופחתת וגם המצב רוח משתפר. ישנן גם הוכחות שתוספי תזונה אנטי דלקתיים כמו כורכום, אומגה 3, עשויים לעזור להתמודד טוב יותר עם בעיות רגשיות, כמו דיכאון, PMS וחרדה. חדשות מדהימות לא?

בגלל הקשר המדהים הזה בין מערכת העיכול והמערכת העצבית/רגשית שלנו, אנו יכולים ממש לטפל בחוסר איזון במימד הרגשי בעזרת תזונה ואורח חיים. אנו יכולים לטפל בבעיות עיכול בטכניקות עיבוד רגשיות. לשניהם תהיה השפעה של חיזוק היכולת לעכל מזון וחוויות החיים שלנו.


להתמסר לרגש זה לעודד החלמה

בשביל שנצליח לעבד את הרגשות שלנו, אנו קודם כל צריכים להיות מודעים אליהם. האיורוודה, הרפואה ההודית המסורתית, טוענת שרגשות שמודחקים או שמשתמשים בהם לרעה מביאים ליותר כאב וסבל. כאשר הם מנותבים בצור