top of page
חיפוש

ירקות ירוקים ומערכת העיכול

לא פעם ולא פעמיים יצא לי לשמוע מטופלים שהם נמנעים כדרך קבע מצריכה של ירקות מסויימים, מחשש שזה יעורר אצלם גזים או נפיחות בטנית. מדובר בהמנעות מקבוצה כל כך גדולה של מזונות חשובים שלעיתים אף נמשכת שנים, ובחלק נכבד מהמקרים מדובר בהמלצה שהתקבלה ללא סיבה מוצדקת מגורם מקצועי כלשהו שלא באמת מבין בתזונה.

שימו לב, ברגע שתבינו מה העלים והירקות הירוקים עושים למערכת העיכול שלנו, פשוט לא תרצו להפסיק לאכול אותם!!

עלים ירוקים, המזון המושלם עבור החיידקים הטובים שלנו!

עלים ירוקים הם אחד המזונות החשובים ביותר שכדאי לשלב בתזונה שלנו, ולמה?

דבר ראשון, הם עשירים בכלורופיל – נוגד חמצון עצמתי שתומך בבריאות המעיים שלנו.

הם מפוצצים במינרלים, כמו סידן, אבץ, ברזל, מגנזיום וויטמינים כמו ויטמין C,B, חומצה פולית ועוד.

העלים הירוקים מכילים רכיבים שנקרא sulfoquinovose, בקיצור SQ. זוהי מולקולת סוכר בודדת שמשולבת עם קבוצת גופרית. הרכיב הזה, חשוב עבור חיידקי המעיים הטובים שלנו - אלה שמייצרים את הבוטיראט - חומצת שומן קצרת שרשרת, שעוזרת לתקן את תאי האפיתל של המעי ולשקם מעי דליף.

סוג החיידקים האלה, שמייצרים את הבוטיראט אוהבים מאד SQ! לכן חשוב לאכול מגוון רחב מאד של ירוקים כמו למשל קייל, בוק צ'וי, תרד, עלי בייבי, ארוגולה, חסה, סלרי, עלי סלק, מנגולד, רוקט ועוד.

במצבים של דלקת מעיים פעילה כמו קרוהן, קוליטיס ודיברטיקוליטיס, צריכה מוגברת של סיבים עלולה להיות בעייתית (יש להתאים כל מקרה לגופו), מה שאפשר לעשות במקרים האלו היא לסחוט את העלים הירוקים למיץ. מיצים ירוקים הם דרך נפלאה לספק לכל מי שלא מסוגל לעכל את העלים חלק גדול מהאיכויות המדהימות שלהם.

עלים ירוקים הם לא אופציה, הם חיוניים לתפקוד תקין של המיקרוביום ומערכת החיסון הממוקמת במעי.


לא לפחד מירקות ירוקים ממשפחת המצליבים!

ירקות ירוקים ממשפחת המצליבים, כמו ברוקולי, כרובית, כרוב, כרוב ניצנים, בק צ'וי הם כנראה המזון הבריא ביותר שאתם יכולים לספק לגוף שלכם. במסגרת העבודה שלי אני נתקלת בכל כך הרבה אנשים שפשוט נמנעים מאכילה של ירקות מצליבים לפעמים אפילו במשך שנים, מחשש שהם גורמים לגזים ונפיחות בטנית. לעומת זאת, מזונות מעובדים, מוצרי חיטה וגלוטן ומוצרי חלב נשארים חלק משמעותי מהתפריט שלהם. האמת היא, שירקות ממשפחת המצליבים מכילים אבות המזון שמאיצים את גדילתם של תאי הלימפוציטים התוך-אפיתליאליים המצפים את מערכת העיכול ומגנים עליה!

תאי מערכת החיסון האלו הממוקמים מסביב לווילי של המעיים הם המגן העיקרי שלנו מפני וירוסים, רעלים וחיידקים.


איך נשלב ירקות ועלים ירוקים בתזונה?

את הירקות הירקוים ניתן לשלב במגוון דרכים בתפריט היומי שלנו, בהתאם לסבילות ולטעם האישי. לכל מי שאין לו בעיה בדרך כלל לעכל סיבים, ניתן לשלב עלים ירוקים בסלטים, תבשילים, סנדוויצ'ים, פשטידות וכו'. במצבים בהם אין סבילות לכמות גדולה של סיבים ניתן לטחון כמות קטנה של עלים ירוקים בשייקים, או לסחוט אותם למיץ. לגבי הירקות המצליבים, אופן ההכנה המומלץ ביותר עבורם הוא באמצעות אידוי . (אני קוראת לזה סלט "חם"). אידוי זהו אופן הבישול הבריא ביותר. הוא שומר בצורה הטובה ביותר על הערכים התזונתיים של המזונות ומנגיש אותם למערכת העיכול. אידוי ירקות או בישולם במרק הן אופציות מצויינות עבור מתמודדי קרוהן, קוליטיס או דיברטיקוליטיס שרוצים לשלב יותר ירקות בתפריט שלהם.


המלצה אישית שלי

אז לכל מי שחושש מברוקולי, כרוב או כל ירק ירוק אחר, זה הזמן להפסיק לחשוש ולהתחיל לשלב בהדרגה כמות מתונה מהם בתפריט שלכם. נסו למצוא את אופן ההכנה המועדף עליכם ועל הבטן שלכם. תתחילו מכמות קטנה ותעלו בהדרגה, בהתאם לתגובה של הבטן ולסבילות האישית. שימו לב, גם אם אתם מרגישים שהם עושים לכם גזים או מנפחים לכם את הבטן, אל תמנעו מהגוף שלכם מזונות כל כך חשובים לארוך זמן! נסו למצוא פתרון אחר. הגזים והנפיחות נובעים מחוסר איזון בחיידקי המעיים. ככל שחוסר האיזון בחיידקים חמור יותר, כך יש יותר רגישויות למזונות. זכרו, הבעיה היא לא במזון עצמו, אלא במעי שלא מתפקד כראוי. לכן הפתרון הוא לא דרך המנעות ארוכת טווח, אלא דרך שיקום מעמיק של מערכת העיכול והמיקרוביום.


Comentários


bottom of page