חיפוש

מה עושים כשחלב והבטן לא מסתדרים?

בזמן האחרון בקליניקה אני פוגשת הרבה אנשים שמנסים לצמצם את צריכת מוצרי החלב בתזונה שלהם, משום שהם מרגישים שזה מחמיר להם את מצב הבטן… הבעיה שלא לכולם זה בא בקלות. הפסקת צריכת מוצרי חלב על בסיס קבוע מבלי להכיר תחליפים, יכול להיות מצב דיי מתסכל.

חלב הוא מזון דלקתי, ויכול להוות טריגר לבעיות עיכול רבות.

עם הגיל, פוחת הייצור של אנזים הלקטאז, הדרוש לפירוק סוכר החלב. כמו כן רגישות לחלבון החלב - הקזאין נפוצה מאד. הרגישות הזאת עלולות להוביל לנפיחות, גזים, עייפות, כאבי ראש ועוד הרבה תסמינים כרוניים מציקים אחרים.

בנוסף לזאת, חלב שאינו אורגני מלא בהורמונים ואנטיביוטיקה העלולים להוביל לתנודות במצב הרוח, אקנה ובעיות בריאות אחרות.

רבים בוחרים לצרוך חלב עיזים על פני בקר, מתוך החשיבה שזה בריא יותר.


האם חלב עיזים או כבשים עדיף על פני חלב בקר?

חלב עיזים מעיל יותר ויטמינים ומינרלים מחלב בקר. מולקולות השומן שבחלב עיזים קטנות יותר מאילו שבחלב בקר, ולכן הוא קל יותר לעיכול. חלב עיזים מכיל קצת פחות סוכר (ולקטוז) מחלב בקר, אבל עדיין איננו מתאים לרגישים ללקטוז שבינינו. מה שכן, הוא מכיל משמעותית פחות קזאין, לכן מי שאלרגי דווקא לחלבון הקזאין, שתיית חלב עיזים עדיפה לו הרבה יותר מבקר.

זכרו, לצד מספר יתרונות ברורים של חלב עיזים על פני חלב בקר, הוא עדיין עלול לגרום לבעיות דומות.


אז כחלק משיפור המצב הבריאותי, אני ממליצה למטופלים רבים שלי וגם לכם, לבחור בחלופות אחרות לחלב, ויש לא מעט כאלו. בעוד שחלק מהאפשרויות מזינות ובריאות להפליא, לאחרות יש כמה חסרונות, לפניכם הרשימה המלאה:


נוזל קוקוס

נוזל קוקוס הוא חלב צמחי שמקורו בבשר של הקוקוס (בניגוד למי קוקוס, שהם הנוזל הצלול ונטול השומן שנמצא בתוך קוקוסים לא בשלים). מוצרי נוזל הקוקוס בדרך כלל מהולים עם מים ולכן פחות שומניים מחלב קוקוס.

נוזל הקוקוס עשיר מאד בשומנים בריאים, אשלגן, מגנזיום, סידן וברזל. חומצות השומן בינוניות השרשרת (MCT) שמהן הוא מורכב מאזנות את המיקרוביום (חיידקים המעיים) ועשויות לסייע לירידה במשקל ולאזון רמות הסוכר בדם. יתר על כן, לנוזל הקוקוס תכונות אנטי דלקתיות ואנטיביוטיות.


קרם קוקוס

מכיל אחוזי שומן גבוהים יותר מנוזל הקוקוס, בעל מרקם קרמי . מעולה כתוספת לקפה, שייקים ואפילו מרקים.

כאשר אתם בוחרים נוזל קוקוס, שימו לב שהוא אינו מכיל חומר משמר, אלא רק קוקוס ומים!


חלב שקדים

חלב שקדים הוא אחד מתחיפי החלב הפופולריים ביותר בארץ, והוא מאד ידידותי למי שיש לו מעי רגיז.

המרקם הקרמי של חלב שקדים דומה מאד לחלב הרגיל ויש לו גם טעם אגוזי טעים, יש שיאמרו אף מתוק. חלב שקדים מאד מזין ועשיר בויטמינים. יש בו שליש מכמות הקלוריות של חלב פרה והוא דל בפחמימות. שתיית חלב שקדים לא ממותק אינה מעלה את רמת הסוכר בדם מכיוון שיש בה רק 0.6 אחוז פחמימות לעומת 5% בחלב פרה.

מלבד התרומה למערכת העיכול, חלב שקדים עשוי לתרום גם לבריאות הלב ולהפחית רמות כולסטרול וטריגליצרידים.


חלב שיבולת שועל

בשנים האחרונות הפך חלב שיבולת שועל למאד פופולרי בחבורת תחליפי החלב. הוא מופק על ידי מיזוג של שיבולת שועל ומים.

חשוב לציין ששבולת שועל מכילה גלוטן לכן למי שנזהר מגלוטן, עדיף לשקול להשתמש באופציות אחרות. יתרה מזאת, הרבה מותגי חלב שיבולת שועל הקיימים בשוק הם בתוספת סוכר וחומרי טעם.


חלב אורז

חלב אורז גם הוא מאד נפוץ כתחליף מוצלח לחלב. פחות מומלץ לסכרתיים משום שהוא עשיר מאוד בפחמימות ועלול להוביל לעליה ברמת הסוכר בדם, ועלייה במשקל. אם בחרתם להשתמש בחלב אורז, ממליצה לקנות את האורגני, משום שאורז שאיננו אורגני מכיל רמות גבוהות של מתכת כבדה ומזיקה שנקראת ארסן.


חלב סויה

חלב סויה הוא המיצוי הנוזלי של פולי סויה שלמים. מצד אחד הוא מקור מעולה לחלבון, ויטמיני B וברזל, מאידך הוא החלופה המעובדת ביותר מבין כולן, ולא מתאימה לתינוקות.


ומה לגבי גבינות?

גבינות קשות כמו גאודה, פרמזן, צ'דר, לרוב מכילות פחות לקטוז מגבינות רכות, ובמקרים מסויימים הבטן מסתדרת איתן טוב יותר. עם זאת, הן עדיין מכילות את חלבון הקזאין שלא מתאים לכולם, ולרוב גם חומרים משמרים. בכל מקרה, במצבים אקוטיים במערכת העיכול, רצוי להמנע מגבינות מכל הסוגים.


לסיכום, כשאתם בוחרים מוצרים שהם תחליפי חלב, שימו לב לרכיבים שהם מכילים! מותגים מסוימים עשויים לכלול סוכר, חומרים משמרים, שמן מזוקק, שעלולים להזיק למערכת העיכול ולעודד דלקתיות בגוף.

אם גם לאחר מספר שבועות של הימנעות ממוצרי חלב אתם עדיין סובלים מגזים, נפיחות או תסמינים אחרים במערכת העיכול, סיכוי גבוה שיש משהו נוסף בתזונה שלכם שאליו אתם רגישים, וכמובן אל תשכחו שלסטרס ומתח נפשי השפעה ישירה על מצב הבטן.