חיפוש

מה ההבדל בין פרה-ביוטיקה לפרו-ביוטיקה?

המיקרוביום האנושי הוא תחום מרתק שכל פעם מביא איתו חידושים ותגליות נפלאות, במיוחד בשנים האחרונות. רובכם בוודאי שמעתם על פרו-ביוטיקה ופרה-ביוטיקה, אך לא כולם באמת מבינים איך הן משפיעות על הגוף שלנו, ומה ההבדלים בין שני המושגים האלו.

מה זה פרו-ביוטיקה ?

פרוביוטיקה היא שם כללי לחיידקים ידידותיים ואוכלוסיית מיקרואורגניזמים שנמצאת במערכת העיכול שלנו (המיקרוביום). מחקרים מראים שחוסר איזון בחיידקים האלו נקשר למצבים בריאותיים כרוניים שונים, כמו סוכרת ואלצהיימר. ההחיידקים שמאכלסים את ​​המעי שלנו משתתפים במגוון תהליכים בגופנו, כמו למשל הגברת חילוף החומרים, פירוק רכיבי תזונה, שיפור תפקוד המוח ושיפור התקשורת בין מערכת העיכול למערכת העצבית שלנו.

אחת התרומת החשובות ביותר של החיידקים הפרו- ביוטיים היא ייצור חומצות שומן "קצרות שרשרת", אלו חומרים שיש להן השפעה מיטיבה על פעילות מערכת החיסון הממוקמת במעי, כלומר מגנות על מערכת העיכול שלנו ועל הגוף בכלל.


הרכב המיקרוביום של ​​המעיים שלנו תלוי בגורמים שונים כמו גנטיקה, מין וגיל, , וגם גורמים משתנים וסביבתיים, כמו עישון, פעילות גופנית, תרופות שינה ותזונה . גם לסוג ולהרכב המזון שלנו תפקיד חשוב בתמיכה בחיידקים הידידותיים. תזונה שעשירה במזון מהצומח, דגנים מלאים, ירקות, פירות, קשורות להרכב איכותי יותר של אותם החיידקים הפרו-ביוטיים, ולהפחתת הסיכון לחלות במחלות כרוניות. ככל שנתמוך באוכלוסיית חיידקים זו, כך היא תספק לנו בריאות איתנה וסבילות טובה יותר למזונות .