חיפוש

כיצד לשמור על שלום בית עם הבטן בתקופת החגים?

תקופת חגי תשרי, לצד ימי החופש והמפגשים המשפחתיים שהיא מביאה עימה, מייצרת גם לא מעט אתגרים מבחינה תזונתית, בעיקר בשל מתקפת האוכל הטעים והמפתה שנוחתת עלינו ארוחת חג אחרי ארוחת חג. האתגר מורכב מיוחד עבור מי מאיתנו הסובלים מבעיות ורגישויות במערכת העיכול וכנראה יודעים היטב כי ארוחות חג גדולות וכבדות עלולות להביא לאי נוחות בטנית ולתסמינים לא נעימים כמו נפיחות, כבדות, גזים, עצירות, עייפות ועוד. הסיבה העיקרית לתופעות אלו היא שסוגים שונים של מזונות וצירופי מזון מסויימים יוצרים עומס על מערכת העיכול, מאטים אותה ומשבשים את פעולתה התקינה. על מנת לסייע לכם "לעכל" את החגים בשלום, גיבשתי עבורכם מספר המלצות קלות ליישום:


ראשון בצלחת - האוכל הבריא

מתארחים אצל משפחה או חברים? כנראה שיהיה גם אוכל בריא על השולחן – סלט אחד או שניים, ירקות בתנור ואפילו מרק. מלאו לעצמכם צלחת בה את עיקר הנפח ממלא האוכל הבריא, שאר המאכלים ה"פחות בריאים" יתפסו פחות מקום בצלחת (ובבטן) ויאפשרו לכם גם להנות מן הארוחה וגם להישאר על סקאלת הבריאות.

שומרים על תזונה מיוחדת? קדימה למטבח

נמנעים מגלוטן, ירקות מסוימים או קטניות? אם הארוחה נערכת אצלכם, הבעיה נפתרה – פשוט בשלו את האוכל המתאים לכם ואתם מסודרים. מתארחים אצל אחרים? קחו אחריות והתנדבו להביא סיר עם מאכל מתאים לכם.


תורת השילוב הראוי

סוגי מזונות שונים דורשים סוגים שונים של מיצי עיכול, אשר לא תמיד חיים בשלום זה עם זה בגוף. לעיכול מאכלים עמילניים (אורז, פסטה, לחם וכו'), נדרשים אנזימים בסיסיים ואילו עיכול מזונות חלבוניים מהחי (בשר, חלב ומוצריו וכו') מצריך דווקא אנזימים ומיצי עיכול חומציים. אכילת חלבון יחד עם עמילן גוזלת אנרגיה רבה מהגוף, עלולה לפגוע בתהליך העיכול ולהותיר במערכת העיכול מזון שלא עוכל עד תומו. מזול לא מעוכל עשוי להפוך למצע לחיידקים שגורמים לתסיסה ולהיווצרות גזים ונפיחויות. אם קשה לכם להפריד לגמרי בין חלבונים לעמילנים, אכלו במתינות ושלבו הרבה ירקות.


טימין כבר קניתם?

עשבי תיבול ידועים מזה אלפי שנים כבעלי תועלת ממשית לפעולת מערכת העיכול. שימוש בעשבי תיבול מתאימים מביא לשיפור העיכול, לספיחת גזים, הפחתת זיהומים ושיפור זרימת הדם לאיברי העיכול. אז לפני שאתם ניגשים לבישולים וודאו שיש לכם במטבח: רוזמרין, טימין, כורכום, כמון, קינמון, בזיליקום, מוסקט, אורגנו, כוסברה, פטרוזיליה ושמיר.


לשתות, אבל במידה

שתיה לצד אכילה עלולה לגרום לנפיחות ואי נוחות לאחר האוכל (לא אצל כולם). כדאי להשתדל לא לשתות יותר מדי במהלך הארוחה, במיוחד אם אתם סובלים ממעי רגיש או בעיות אחרות של מערכת העיכול. אל תתפתו לשלל בקבוקי המשקאות המוגזים והיינות! ודאו כי גם קנקן מים צוננים יגיע לשולחן, וכדי שיהיה יפה ומפתה לא פחות, שדרגו אותו עם קצת לימון, נענע או מלפפון ושתו מעט ובלגימות קטנות. כחצי שעה לאחר הארוחה, על מנת להקל על תהליך העיכול, שתו חליטת צמחים המורכבת מקמומיל, מנטה ושומר. החליטה מסייעת לגוף בעיכול המזון, סופחת גזים ומונעת כאבי בטן.