top of page
חיפוש

טימין כטיפול טבעי במערכת העיכול

הטימין (בת קורנית מצויה) Thymus vulgaris הינו שיח ירוק-עד נמוך השייך למשפחת השפתניים. מוצאו של הטימין במערב הים התיכון ודרום איטליה.

לטימין טעם וריח ארומתי חריף- מריר והוא נמצא בשימוש נרחב כתבלין במטבח הביתי שלנו.

זהו צמח בעל פרופיל בטיחות גבוה מאד ובשל התכונות הרפואיות הרבות שלו הוא מאד פופולרי לשימוש בקרב ההרבליסטים. לטימין השפעה רחבה על מערכות רבות בגוף בין היתר מערכת הנשימה, העור, העיכול ומערכת העצבים.

מחקרים של השנים האחרונות זיהו אף השפעה אנטי סרטנית מבטיחה של הצמח, והמחקר בתחום הזה עדיין ממשיך.

חומרים פעילים של הטימין- טימול וקרבקרול

על החומרים הפעילים בו נמנים שמנים ארומטיים טימול וקרבקרול, שאחראיים על התכונות הרפואיות של הצמח ובעלי השפעה אנטי מיקרוביאלית ואנטי דלקתית חזקה, מה שהופך את הטימין לאחד הצמחים המחטאים החזקים ביותר ברפואת הצמחים המקומית והוא נחשב לצמח קלאסי כחלק מטיפול במצבים זיהומיים ודלקתיים של דרכי הנשימה, העור, השתן ומערכת העיכול.

כמו כן, לשמן האתרי שמופק מטימין ומכיל ריכוז מאד גבוהה של חומרים פעילים השפעה מרגיעה ומרפה על מערכת העצבים. שימוש בשמן במבער או במריחה על הגוף מעולה לצורך הפחתת רמות סטרס.

טימין ומערכת העיכול

רוב המחקרים של השנים האחרונות המתרכזים בטימין או בחומרים הפעילים שלו טימול וקרבקרול מצאו שלצמח פעילות מעכבת ישירה כנגד חיידקים רבים במערכת העיכול, בין היתר הליקובקטור פילורי.

הטימול והקרבקרול נמצאו כבעלי השפעה נוגדת טווח רחב של מזהמים בין היתר פטריות, פרזיטים, אמבות ותולעים. למעשה הטימין הוא אחד הצמחים היעילים ביותר כנגד סיבו- שגשוג יתר של חיידקים במעי הדק, שגורמת להפרעות בלתי נסבלות במערכת העיכול, כמו נפיחות, גזים, כאבי בטן, שינויים ביציאות ועוד הרבה תסמינים מטרידים. לטימין יש יכולת להשפיע על מאזן החיידקים במעי, ולשפר את מצבם של החיידקים הטובים תוך השמדת החיידקים המזיקים במעי הדק.

מחקר מרתק שבדק השפעה של נטילת הצמח במשך 8 שבועות על 60 משתתפים המתמודדים עם סיבו, מצא שהמשתתפים שטופלו בצמח חשו הקלה משמעותית בתסמינים שלהם לעומת הקבוצה שקיבלה פלסבו. מסקנת החוקרים היתה שטימין הוא צמח מאד אפקטיבי כחלק מטיפול בסיבו.

לטימין איכות מיטיבה גם במצבי דלקות וכיבים של מערכת העיכול. לחומרים הפעילים של הצמח השפעה מרגיעה, מאחה, משכחת כאב ונוגדת חמצון על הרקמה הפגועה והמודלקת. הטעם הארומתי והאיכות המניעה של הצמח משפרים תהליכי עיכול וספיגה ומקלים על כבדות ונפיחות לאחר ארוחות, תוך הגברה עדינה של פעילות המעיים, הרפיית עוויתות והפגת גזים. חליטת טימין (לבד או בשילוב עם עוד צמחים) היא דרך נהדרת לתמוך במערכת העיכול אחרי הארוחה.

לצמחי מרפא יש יכולת עצומה לעזור במגוון הפרעות ודלקות כרוניות של מערכת העיכול, וחשוב לי לעלות את המודעות בנושא הזה, יחד עם זאת, לפני שמתחילים לקחת צמחים או תוספים טבעיים, יש להתייעץ תחילה עם נטורופת/ית או הרבליסט/ית וכמובן עם הרופא המטפל.

הנה כמה מוצרי טימין שאני אישית מאד אוהבת, מאתר IHERB :

(שימו לב, הכתוב הוא בגדר המלצה כללית בלבד, ואיננו תחליף לייעוץ רפואי).מקורות:

Patil SM, Ramu R, Shirahatti PS, Shivamallu C, Amachawadi RG. A systematic review on

ethnopharmacology, phytochemistry and pharmacological aspects of Thymus vulgaris Linn.

Heliyon [Internet]. 2021 May [cited 2022 Jun 27];7(5):e07054. Available from:

Tabak, M et al(1996) In vitro inhibition of Helicobacter Pylori by extracts of Thyme J Apple Bacterion 672-667(6)80

Dalleau, S et al (2008) In vitro activity of tarpenes against Candida biofilms Int J Antimicrob Agents 576-572 (6) 31.

Behnia M et al (2008) Inhibitory effects of Iranian Thymus vulgaris extracts on in vitro growth of Entaomeba hystolityca Korean Parasitol 156-153 (3) 46

Taherian A.A et al (2009) Antinociceptive effects of hydroalcoholic extract of Thymus vulgaris. Pak.J Pharm Aci 89-83(1)22

Comments


bottom of page