חיפוש

חזרה ללימודים עם קרוהן וקוליטיס כיבית

הראשון בספטמבר כאן ואיתו החזרה לבתי הספר, התיכונים וגני הילדים. במאמר הזה, אני רוצה לפנות אליכם, הורים ומשפחות שילדיהם מתמודדים עם מחלת מעיים דלקתית. אם הילד/ה או המתבגר/ת במשפחה שלכם מתמודד/ת עם קרוהן או קוליטיס כיבית, החזרה למסגרת או התחלה של מסגרת חינוכית חדשה יכולה להיות מאתגרת ומלחיצה גם עבור החולה וגם עבורכם, אבל כשכל המשפחה מתאחדת ומתגייסת לתהליך הריפוי - זה הופך את המסע הזה להרבה יותר קל.


קרוהן וקוליטיס כיבית הן לא רק מחלות שמשפיעות על החולה עצמו, אלא גם על הסביבה שלו, המשפחה והחברים. קוליטיס כיבית וקרוהן אילו מחלות דלקתיות של דרכי העיכול, שנמצאות במגמת עליה משמעותית בשנים האחרונות, ומתפרצות לרוב בגיל צעיר- בילדות ובגיל ההתבגרות. מחקרים מראים שקרוב ל 25% ממאובחני קרוהן וקוליטיס כיבית הם מתחת לגיל 16.


התסמינים של קרוהן וקוליטיס כיבית יכולים לבוא לידי ביטוי בכאבי בטן, שלשולים מרובים, בחילות והקאות, עייפות כרונית, ירידה במשקל ויכולים גם לערב סיבוכים שמצריכים אשפוז כמו היצרויות, כיבים ופיסטולות במעי.

מדובר בהחלט בהתמודדות לא פשוטה בעיקר כשמדובר בחולים בגיל ההתבגרות, שאיכות חייהם נפגעת באופן מאד קשה בעקבות המחלות האלו. לא פעם הם נאלצים להפסיד ימי לימודים בעקבות התקף דלקתי או אשפוז, וזה פוגע בהישגים, בחיי החברה וכמובן בבטחון העצמי שלהם.


גם ההתמודדות שלכם כהורים לילד או ילדה עם קרוהן או קוליטיס, היא ממש לא פשוטה! הדאגה היומיומית למצב הבריאותי/ הנפשי/החברתי שלהם, הכנת המזונות ש