top of page
חיפוש

ההשפעה של צמחים משלשלים על מערכת העיכול


תוספי ההרזיה הפופולריים והזמינים ביותר בשוק היום הם בצורה של תה. בכל סופרפארם ובית מרקחת ניתן למצוא על המדפים סוגי תה שהתווית שלהם מבטיחה "הרזיה טבעית", "ניקוי רעלים", "נטורל דיאט" וכו'. נשמע מאד מבטיח, אבל, למעשה מדובר בהטעייה!

הסיבה שאני מדברת על הנושא הזה, היא משום שלא מעט מטופלים שלי, נפגעו בעקבות שתיית כל מני סוגי תה שכביכול אמורים לעודד ירידה במשקל, אך בפועל מדובר בתה משלשל, המכיל צמחים משלשלים אקטיביים, שגורם לנזק למערכת העיכול.


צמחים משלשלים אקטיביים

אחת ההשפעות של שתיית תה משלשל היא התחושה של "ניקוי הגוף". תה "הרזיה" לרוב מכיל עשבים וצמחים שמכילים ריכוז גבוה של אנטראקינונים- חומרים משלשלים טבעיים אקטיבייים, שנחשבים לאגרסיביים (וממש לא מומלצים לשימוש ארוך טווח) הגורמים לגירוי עצבי של מערכת העיכול ולהשראת יציאות. הבעייתיות בחומרים האלו, היא שבשימוש לא מפוקח, לאורך זמן, הם עלולים ליצור תלות.


צמחי מרפא משלשלים אקטיביים המכילים כמויות גבוהות של אנטראקינונים הם החלק החיצוני של האלוורה (Aloe spp), שמן קיק (שמופק מהצמח קיקיון מצוי) והסנה ( Cassia angustifolia). קיימים שני צמחי מרפא נוספים, שפעילותם מתונה יותר וניתן להשתמש בהם בכמויות קטנות לפרקי זמן ארוכים יותר ובליווי הרבליסטי מוסמך, אלו הם האשחר (Rhamnus purshiana) והריבס (Rheum officinalis).


השימוש בצמחים אלו אסור במגוון של מצבים (חסימה של המעיים, מחלות מעי דלקתיות ועוד) ולכן יש צורך בזהירות ובפיקוח מקצועי בעת השימוש בהם.

במידה וקיים צורך לשימוש במשלשלים אקטיביים, חשוב במקביל לשלב גם צמחים אשר תומכים בפעילות מערכת העיכול ותנועתיות המעי.


הבעיה היא, שתוספי תזונה וסוגי תה שמכילים ריכוז גבוה של אנטראקינונים זמינים ללא מרשם ומוסדרים גם כתרופות, ואנשים רבים משתמשים בהם באופן יומיומי מבלי להיות מודעים להשלכות של מעשיהם. מחקרים מדעיים מראים ששלשול הנגרם על ידי חומרים משלשלים גורם לתת ספיגה של רכיבי מזון, ובמיוחד שומן. הדבר עלול להוביל לשלשול שומני וכן, גם לירידה במשקל.


שימוש לרעה בחומרים משלשלים נפוץ מאד בקרב אנשים הסובלים מבולימיה ואנורקסיה נרבוזה. משלשלים אקטיביים בהחלט יכולים לתרום לירידה במשקל, אך בדרך הם עלולים לגרום גם לנזק בלתי הפיך לדרכי העיכול, לחוסרים תזונתיים ולהיחלשות וריכוך העצמות.

אצל נשים, צריכה קבועה של חומרים משלשלים עלולה לגרום להפרעות באיזון ההורמונלי, לבעיות פוריות, והם בהחלט אסורים לנשים בהריון.


חשוב מאד לקרוא בתשומת לב את התוויות שעל גבי המוצרים. התיוג של מוצרי הרזיה בשוק כיום יכול להיות מטעה לחלוטין. אין כל התייחסות לאפקט המשלשל שלהם, פעמים רבות על התווית מופיעים תיאורים מבלבלים כמו "תכונות טבעיות של ניקוי מעיים" וכו'. על חלק מהמוצרים אפילו משתמשים במונח "דל קלוריות". מוצרים אלה, למעשה, אינם מכילים קלוריות גם ככה, (או חומרים מזינים כלשהם) אלא אם כן, הם ממותקים.


צמחים משלשלים עדינים

קיימים גם סוגים של צמחים משלשלים שעובדים בצורה עדינה, מבלי לפגוע בפעילות התקינה של מערכת העיכול, אך גם אותם חשוב לצרוך תחת פיקוח הרבליסטי מוסמך. הנה כמה דוגמאות לצמחים כאלו:


צמחי מרפא משלשלים מרתיים / מנקזי כבד /Aperients

אגוז שחור (Juglans nigra)

קנרס תרבותי- ארטישוק (Cynara scolymus)

צמחי מרפא אלו ממריצים את פעילות הכבד, גורמים להפרשה מוגברת של מיצי עיכול ומלחי מרה, ובכך מעודדים יציאות.


צמחי מרפא משלשלי נפח / Bulk Laxatives

זרעי פשתן (Linum usitatissimum)

פסיליום (Plantago psyllium).

צמחי מרפא אלו מכילים סיבים מסיסים רבים ולכן נוטים לספוח אליהם כמויות רבות של נוזלים. פעילות זו מגדילה את נפח הצואה, מרככת אותה ומקלה את היציאות. חשוב לצרוך את הצמחים משלשלי הנפח עם כמות גדולה של מים, כדי להגדיל את נפח הצואה ולמנוע מצב הפוך, של עצירות.


צמחי מרפא מרככים/ מגבירי לחות / Demulcents

הג'ל הפנימי של צמח האלוורה

צמחי מרפא אלו מסייעים ללחלוח וריכוך של צואה יבשה.


אופן הצריכה של צמחי מרפא יכול להיות באופנים שונים (חליטות, מיצויי נוזלי, כמוסות, אבקה), כתלות בסוג הצמח. חשוב מאד לקבל ייעוץ הרבליסטי מקצועי לפני נטילת צמחי מרפא, על מנת לקבל את הטיפול המדוייק והבטוח ביותר עבורכם.

Kommentare


bottom of page